Weterynarz i profesor z Washington State University Boel Fransson użył symulatora Surgical Science LAP Mentor do opracowania pierwszego, wirtualnego programu nauczania wykonywania operacji cholecystektomii u psów. Ten przełomowy program nauczania został wprowadzony oraz przetestowany w sesji laboratoryjnej podczas dorocznego szczytu chirurgicznego American College of Veterinary Surgeons 12 października w Portland.
Weterynarz z WSU wprowadza wirtualną rzeczywistość do chirurgii laparoskopowej
Chirurdzy weterynaryjni szkolący się w zakresie operacji laparoskopowych już wkrótce będą mogli doskonalić swoje umiejętności podczas szkoleń wykorzystujących wirtualną rzeczywistość, zanim wykonają zabieg na żywym zwierzęciu.
To najlepsza symulacja, z jaką pracowałem. Nie mieliśmy tego rodzaju technologii – to zmienia zasady gry – powiedział Fransson.
Weterynarz i profesor Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie Boel Fransson współpracuje z Surgical Science, aby opracować pierwszy wirtualny program szkolenia laparoskopowego dla chirurgów weterynaryjnych. Fransson zademonstrował i przetestowałć wstępną wersję programu nauczania podczas sesji laboratoryjnej na dorocznym szczycie chirurgicznym American College of Veterinary Surgeons 12 października w Portland.
Ten system daje Ci możliwość popełniania błędów, które są nieuniknione, kiedy po raz pierwszy wykonujesz zabieg. Możemy popełniać błędy, ale nie ucierpi na tym żadne zwierzę – dodaje Fransson.
Chirurgia laparoskopowa to technika chirurgiczna, w której krótkie, wąskie instrumenty są wprowadzane przez małe nacięcia do brzucha. Maleńka kamera, która przekazuje obraz do monitora, pozwala chirurgom przeprowadzać operacje bez konieczności wykonywania dużych nacięć.
Jest ona wykorzystywana do prostych operacji, takich jak przerzuty, oraz do bardziej zaawansowanych zabiegów, takich jak gastropeksja, lobektomia płuc, cholecystektomia i adrenalektomia. W porównaniu do tradycyjnych operacji, zabiegi laparoskopowe powodują mniejszy ból i szybszy powrót do zdrowia pacjentów. Aby zabieg był skuteczny i bezpieczny, wymaga precyzji i niewielkich ruchów, co może być trudne dla niedoświadczonych chirurgów. Możliwości szkoleniowe dla chirurgów weterynaryjnych są jednak ograniczone, ponieważ tylko około 1/3 instytucji szkolących rezydentów chirurgii posiad choćby podstawowy sprzęt treningowy.
W WSU jest inaczej. W 2008 roku Fransson założyła pierwsze weterynaryjne laboratorium laparoskopowe – Veterinary Applied Laparoscopic Training laboratory – aby pomóc chirurgom rozwinąć i przećwiczyć podstawowe umiejętności potrzebne do wykonywania zabiegów. Opracował również program Veterinary Assessment of Laparoscopic Skills do szkolenia i oceny umiejętności praktycznych lekarzy weterynarii.
Zanim uruchomiliśmy laboratorium na WSU, nikt nie prowadził nawet podstawowego szkolenia – powiedział Fransson.
Nowy program wirtualnej rzeczywistości jest przełomowym krokiem i pozwoli weterynarzom symulować całe procedury laparoskopowe, a nawet potencjalne komplikacje, które mogą pojawić się podczas operacji.
Dzięki partnerstwu z Surgical Science, Fransson przystosowuje istniejące symulatory do medycyny weterynaryjnej i opracowuje program szkoleniowy, w tym samouczki wideo i inne materiały edukacyjne.
W przyszłości każda operacja, którą wykonujemy, powinna mieć tego typu szkolenie, aby chirurdzy weterynaryjni mogli doskonalić swoje umiejętności – podsumowej Fransson.