0
Newsletter

Bądź na bieżąco z rynkiem symulacji medycznej w Polsce i na świecie

Wróć do listy artykułów

Powstał jedyny w Polsce Ośrodek Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci

04.09.2019
Laparoskopia

W warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka powstał jedyny w Polsce ośrodek Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci. Został on wyposażony w pięć dwustanowiskowych symulatorów laparoskowych wirtualnej rzeczywistości firmy Simbionix, które dostarczyliśmy. W ramach projektu z wideochirurgii przeszkolonych zostanie 180 lekarzy.

Ośrodek Symulacji Chirurgii Małoinwazjnej u Dzieci został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia, a jego celem jest zwiększenie dostępności do operacji wykonywanych przy użyciu metod chirurgii minimalnego dostępu w ośrodkach zajmujących się leczeniem chirurgicznym u dzieci.

Chirurgia małoinwazyjna przyjazna pacjentowi

Chirurgia małoinwazyjna jest bardzo bezpieczną metoda operowania, znacznie ogranicza powikłania pooperacyjne i gwarantuje szybszy powrót do zdrowia i aktywności zawodowej pacjenta. Nie jest to jednak łatwa metoda operowania. Chirurg nie dotyka pewnych tkanek, operuje patrząc w ekran, instrumentami długimi i delikatnymi na odległość. Szkolenie lekarzy z chirurgii małoinwazyjnej na większą skalę przy użyciu standardowych procedur nauczania nie jest możliwe. Dzięki Ośrodkowi w ciągu najbliższych dwóch lat zostanie przeszkolonych 120 lekarzy w zakresie podstawowym i 60 lekarzy w zakresie zaawansowanym. Technologia wirtualnej rzeczywistości zastosowana w symulatorach Simbionix  umożliwia lekarzom naukę podstawowych czynności laparoskopowych, rozpoznawania błędów i ich eliminacja podczas wykonywania zabiegów, a wszystko to w warunkach  prawdziwej sali operacyjnej.

Przeszkoleni lekarze przystępując już do pierwszego zabiegu u dziecka będą mniej zestresowani i precyzyjniej wykonają zabieg.

Bardzo się cieszymy, że wspólnie z firmą Simbionix mogliśmy wziąć udział w tym projekcie.

Redakcja TVN przygotowała ciekawy materiał o Ośrodku, znajdujący się TUTAJ