Dr Doug Barclay, brytyjski specjalista położnictwa i ginekologii, specjalizujący się w chirurgii małoinwazyjnej w szpitalu Middlemore w Auckland, Nowa Zelandia. Pasjonat symulacji medycznej, wprowadził pierwszy w Nowej Zelandii program szkoleniowy z zakresu laparoskopii dla rezydentów i młodych lekarzy już w 2009 roku. W artykule dzieli się z nami wiedzą, jak symulatory LapSim od Surgical Science stały się nieodłącznym elementem szkoleń i oceny umiejętności ginekologów w całej Nowej Zelandii.
Edukacja poprzez symulację medyczną
Kiedy Dr Barclay przybył do Nowej Zelandii w listopadzie 2009 roku, jednym z jego głównych celów było wprowadzenie symulacji do programów szkoleniowych z położnictwa i ginekologii.
„Zawsze pasjonowała mnie edukacja” – mówi Dr Barclay. „Podczas studiów w południowo-zachodniej Anglii miałem dwóch wspaniałych mentorów: dr Jonathana Frappella, ówczesnego prezydenta Brytyjskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej, oraz dr Tima Draycotta, czołową postać w rozwoju programu PROMPT (Practical Obstetric Multiprofessional Training). Dzięki nim odkryłem pasję do chirurgii małoinwazyjnej oraz wykorzystania symulacji w szkoleniu medycznym.”
W szpitalu Middlemore Dr Barclay jako jeden z pierwszych chirurgów regularnie wykonywał małoinwazyjne histerektomie. Dostrzegł szansę, aby symulacje laparoskopowe stały się centralnym elementem nowego programu szkoleniowego, ale najpierw musiał znaleźć odpowiednie narzędzia.
dr Doug Barclay
Dlaczego wybrał LapSim?
Dr Barclay już wcześniej słyszał o symulatorach Surgical Science, a szczególnie o raportach ze Skandynawii, które dowodziły, że szkolenie z ich wykorzystaniem znacząco przyspieszało zdobywanie umiejętności przez studentów.
„Podczas nauki chirurgii laparoskopowej trzeba szybko pokonać trzy podstawowe wyzwania:
- Zamiana obrazów 2D na modele 3D w wyobraźni.
- Brak haptycznej informacji zwrotnej.
- Efekt dźwigni – poruszanie narzędziem w kierunku przeciwnym do ruchu wewnątrz ciała pacjenta.
Symulatory pozwalają na praktyczne opanowanie tych umiejętności, co znacznie ułatwia pracę w rzeczywistych warunkach operacyjnych” – wyjaśnia Dr Barclay.
Od lokalnego sukcesu po uznanie w całej Nowej Zelandii
Dzięki staraniom Dr Barclaya, szpital Middlemore zainwestował w dwa symulatory LapSim – pierwsze tego typu urządzenia w Nowej Zelandii. Wkrótce jednak stało się jasne, że zapotrzebowanie na szkolenia wykracza daleko poza Auckland.
„Jest tu takie powiedzenie: “sławny na całą Nową Zelandię’ i doskonale opisywało ono naszą sytuację” – mówi Dr Barclay. „Początkowo przewoziłem symulatory w bagażniku samochodu, by umożliwić korzystanie z nich w innych miejscach, ale szybko zdałem sobie sprawę, że to niepraktyczne. Zdecydowaliśmy więc, że symulatory zostaną na miejscu, a wszyscy uczestnicy programu będą przyjeżdżać do nas.”
Obecnie, dzięki wsparciu RANZCOG (Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists), wszyscy rezydenci w Nowej Zelandii uczestniczą w dwudniowym, praktycznym kursie w szpitalu Middlemore, gdzie doskonalą swoje umiejętności na symulatorach.
Symulacja to tylko część układanki
Dr Barclay podkreśla jednak, że sama symulacja nie wystarcza do pełnego przygotowania chirurga. Kluczowe są także solidne podstawy teoretyczne i mentor, który pomoże rozwijać umiejętności w rzeczywistym środowisku.
„Operowanie to w 20% umiejętności techniczne, a w 80% podejmowanie decyzji. Symulatory pomagają opanować technikę do tego stopnia, że staje się ona naturalna, jak zmiana biegów w samochodzie. Dzięki temu można skupić się na podejmowaniu decyzji w trakcie operacji.”
Równe szanse dla wszystkich
Symulatory, zdaniem Dr Barclaya, pomagają wyrównać szanse w szkoleniu chirurgicznym. Dzięki nim studenci mogą bezpiecznie popełniać błędy i uczyć się na nich, co pozwala na płynne przejście od teorii do praktyki z wykorzystaniem danych oceniających postępy.
„Istnieje mit, że chirurdzy muszą mieć “złote ręce”. To przestarzałe myślenie. Każdy może nauczyć się chirurgii laparoskopowej, jeśli tylko ma dostęp do odpowiednich narzędzi, solidnego programu edukacyjnego i dobrego mentora. Symulatory LapSim pokazują, że każdy uczy się w swoim tempie, ale każdy może osiągnąć mistrzostwo.”
Symulatory LapSim rewolucjonizują szkolenie ginekologów w Nowej Zelandii, oferując nowoczesne, bezpieczne i efektywne narzędzie do rozwijania umiejętności technicznych. Dzięki nim przyszli chirurdzy są lepiej przygotowani do pracy w sali operacyjnej, a szkolenie staje się bardziej dostępne i skuteczne niż kiedykolwiek wcześniej.
LapSim zwiększa pewność siebie u chirurgów
Pionierski symulator LapSim umożliwia szybkie i efektywne doskonalenie umiejętności chirurgicznych. Oferuje szeroką gamę modułów – od podstawowych po zaawansowane procedury laparoskopowe – zapewnia kluczową ścieżkę do osiągnięcia biegłości technicznej przez rezydentów. Dzięki wysokiej wierności symulacji, symulator oferuje dotykowe sprzężenie zwrotne, wyjątkowo realistyczną grafikę oraz bogate, immersyjne doświadczenie szkoleniowe.
LapSim jest gotowy do natychmiastowego użytku i idealny do indywidualnych, samodzielnych treningów. Zapewnia natychmiastową informację zwrotną na temat osiągów oraz prosty w obsłudze tryb administracyjny do zarządzania kursami. Można dostosować własne kursy i cele szkoleniowe lub skorzystać z gotowej biblioteki, która zawiera w pełni zweryfikowane programy nauczania.
Czy LapSim jest gotowy, by stać się Twoim kluczowym narzędziem w szkoleniu nowej generacji chirurgów? Skontaktuj się z nami, aby poznać jego niesamowite funkcjonalności KONTAKT
Oryginalny artykuł od Surgical Science.