15 Monoprofilowych Centrów Symulacji Medycznej, zlokalizowanych w całej Polsce, zostało wyposażonych przez nas w zaawansowane symulatory, trenażery i fantomy, na których kształcą się przyszłe pielęgniarki i położne. Wszystkie projekty zostały zrealizowane w ramach konkursu dofinansowanego z Unii Europejskiej z programu Wiedza Edukacja Rozwój.
Pomieszczenia w MCSM wiernie odwzorowują sale szpitalne. Studenci i studentki zdobywają cenne umiejętności zawodowe na najnowocześniejszym sprzęcie do symulacji medycznej. Ćwiczą na symulatorach i fantomach w oparciu o odpowiednio przygotowane scenariusze, dotyczące m.in. opieki nad pacjentem, pracy zespołowej, sposobów radzenia sobie ze stresem. Scenariusze przygotowywane są przez instruktorów-wykładowców, którzy obserwując studentów podczas ćwiczeń, na bieżąco analizują i oceniają ich pracę.
Ultranowoczesne środowisko edukacyjne
Wszystkie wyposażone przez Simedu Monoprofilowe Centra Symulacji Medycznej pozwalają na naukę procedur medycznych na niezwykle realistycznych symulatorach i fantomach:
Susie S2000 – symulator osoby dorosłej wysokiej wierności przeznaczony dla pielęgniarstwa
Susie S2000 umożliwia trening podstawowych czynności pielęgniarskich i rutynowych czynności klinicznych m.in. takich jak: osłuchiwanie serca, dróg oddechowych i perystaltyki jelit (kliniczny stetoskop), opieka nad tracheostomią, możliwość wkłuć dożylnych i domięśniowych, możliwość pomiaru ciśnienia krwi palpacyjnie lub przez osłuchiwanie (sprzęt kliniczny), mocowanie klinicznych elektrod do EKG (sprzęt kliniczny), mierzenie saturacji krwi poprzez kliniczny pulsoksymetr, możliwość palpacyjnego badania piersi (wymienne piersi), możliwość cewnikowania kobiety i mężczyzny oraz przeprowadzenie lewatywy (z płynami), możliwość badania ginekologicznego (wymienne szyjki macicy oraz macice), możliwość karmienia przez zgłębnik żołądkowy (wykorzystanie płynu), pielęgnacja stomii, pobieranie krwi z palca, pielęgnacja odleżyn.
Susie również w wersji męskiej
Susie S2000 pozwala również na trening przypadków w medycynie ratunkowej, jest w pełni mobilna (możliwość sterowania symulatorem na odległość do 90 m przy ciągłej pracy baterii do 4 godzin). Symulator może przyjąć postać mężczyzny, dzięki wymiennej skórze klatki piersiowej oraz wymiennym genitaliom.
Pediatric Hal S3005 – pediatryczny bezprzewodowy symulator wysokiej wierności pięcioletniego dziecka
Symulator pięcioletniego dziecka, który posiada realistyczną wielkość i wagę, jest całkowicie bezprzewodowy, zarówno w zakresie sterowania, jak i zasilania, dzięki czemu nie ma problemów z przeprowadzeniem scenariuszy nawet podczas transportu. Posiada bezprzewodową, dwukierunkową komunikację. Ma również możliwość przeprowadzania różnorodnych, nawet tych najbardziej zaawansowanych scenariuszy, dzięki posiadanym m.in. cechom/funkcjom: anatomicznie poprawne drogi oddechowe, unoszenie klatki piersiowej, nagrane dźwięki, możliwość zakładania wkłucia dożylnego i podawania płynów, możliwość podawania płynów domięśniowo oraz doszpikowo, cewnikowanie z rzeczywistym wypływem płynu, symulacja drgawek, symulacja sinicy, funkcja założenia sondy żołądkowej, rozszerzanie i zwężanie źrenic, automatyczna reakcja źrenic na światło, możliwość pomiaru ciśnienia krwi palpacyjnie lub przez osłuchiwanie (sprzęt kliniczny), funkcja osłuchiwania tonów serca, szmerów oddechowych, perystaltyki jelit (kliniczny stetoskop), mocowanie klinicznych elektrod do EKG (sprzęt kliniczny), posiada wymienne genitalia męskie i żeńskie.
Pediatric Hal jest w pełni mobilny (możliwość sterowania symulatorem na odległość do 90 m przy ciągłej pracu baterii do 3 godzin).
Newborn Tory S2210 Zaawansowany symulator noworodka
Zaawansowany symulator noworodka urodzonego około 40 tygodnia ciąży z możliwością pracy do 3 godziny bez konieczności ładowania baterii oraz z bezprzewodowym sterowaniem. Odwzorowuje cechy ciała noworodka, takie jak delikatna skóra na całym ciele, bezszwowy korpus i stawy kończyn oraz realistyczne połączenie szyi, ramion, bioder, kolan, łokci. Posiada wiele różnorodnych funkcji urozmaicających trening, takich jak wyświetlanie wartości saturacji tlenem pre-ductal i post-ductal na symulowanym monitorze pacjenta czy nadmierne odchylenie głowy w tył skutkujące zamknięciem dróg oddechowych z zalogowaniem informacji do dziennika zdarzeń. Posiada szeroki wachlarz dostępów naczyniowych m. in. dostęp IV na lewej nodze.
Gdzie uczą się na naszych symulatorach?
Na Susie 2000, Pediatric Hal i Newborn Tory studenci i studentki już zdobywają cenne umiejętności na polskich uczelniach, m.in. na:
- Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie,
- Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi,
- Akademii Polonijnej w Częstochowie,
- Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile,
- Akademii Pomorskiej w Słupsku,
- Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie,
- Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie.