0
Newsletter

Bądź na bieżąco z rynkiem symulacji medycznej w Polsce i na świecie

Wróć do listy artykułów

Warsztaty z radiologii zabiegowej na konferencji NOMAD

19.03.2024
Nauka symulacji medycznej

W marcu uczestniczyliśmy w konferencji NOMAD. Event jest adresowany dla studentów i studentek wydziału medycznego zainteresowanych tematyką nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych oraz terapeutycznych w medycynie. W czasie licznych warsztatów doświadczeni praktycy zaprezentowali, jak przebiega nauka na symulatorze ANGIO Mentor Flex II Dual firmy Surgical Science.

Warsztaty z radiologii zabiegowej wzbudziły duże zainteresowanie i zebrały komplet uczestników oraz uczestniczek. Każdy warsztat dotyczył innego zabiegu i był wykonywany z wsparciem lekarzy-praktyków:

  • Embolizacja prostaty poprowadzona przez dr hab. n. med. Krzysztofa Pyrę, prof. UM.
  • Wszczepianie stengraftu poprowadzone przez lek. Jana Sobstyla.
  • Embolizacja HCC poprowadzona przez lek. Łukasza Światłowskiego.
  • Angioplastyka tętnic nerkowych poprowadzona przez dr n. med. i n. o zdr. Maciej Szmygina.
  • Udar poprowadzony przez dr n. med. i n. o zdr. Maciej Szmygina.

 

Wszystkie zabiegi wykonano na ANGIO Mentorze Flex II Dual, przenośnym symulatorze procedur wewnątrznaczyniowych. Symulator zapewnia możliwość interaktywnego udziału w szkoleniach z zakresu zabiegów wewnątrznaczyniowych przeprowadzanych przy użyciu fluoroskopii w pracowni hemodynamicznej, w gabinecie zabiegowym czy na sali operacyjnej, a wszystko to przy pomocy rzeczywistości wirtualnej. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów, dzięki niezwykłemu realizmowi symulatora, doświadczyli jak przebiegają zabiegi wewnątrznaczyniowe, przećwiczyli poszczególne etapy procedur. To ważne, aby studenci kierunków medycznych zainteresowali się tą dziedziną medycyny, bo wciąż zabiegi te są mało dostępne w Polsce, jednocześnie powodują mniej komplikacji niż tradycyjne zabiegi chirurgiczne i są coraz częściej stosowanie w leczeniu nowotworów. Korzyści jest bardzo dużo, a nauka na ANGIO Mentorze Flex II Dual pozwala na zwiększenie biegłości w wykonywaniu tych procedur.