0
Newsletter

Bądź na bieżąco z rynkiem symulacji medycznej w Polsce i na świecie

Wróć do listy artykułów

Ultrarealistyczne rozwiązania w symulacji medycznej

29.03.2024
Nauka symulacji medycznej
Symulator otyłolosci

Ultrarealistyczne rozwiązania w symulacji medycznej są niezwykle istotne dla doskonalenia umiejętności personelu medycznego, poprawy opieki nad pacjentami oraz zwiększenia bezpieczeństwa procedur medycznych podczas ich wykonywania. Te zaawansowane systemy symulacyjne pozwalają na wiarygodne odwzorowanie scenariuszy klinicznych, co umożliwia praktykę w kontrolowanym środowisku bez ryzyka dla pacjentów.

Oto kilka kluczowych rozwiązań produktowych, które podkreślają jak bardzo realizm jest istotny w symulacji medycznej.
Trening procedury intubacji pacjenta, wymagający niezwykłej precyzji, możliwy dzięki Fantomom do intubacji producenta Decent Simulators. Pozwalają na naukę dotyczącą:

  •  algorytmów intubacji w zależności od “typu” przypadku/pacjenta. Każdy trenażer posiada m.in. możliwość: dostosowania trudności intubacji w stopniach 1 do 3 w skali Cormack-Lehane; ograniczenia ruchomości szyi (symulacja sztywności karku). Ponadto dostępność opcji takich jak: skóra twarzy i drogi oddechowe osoby we wstrząsie anafilaktycznym, drogi oddechowe z guzem za nagłośnią, skóra twarzy osoby starszej i kobiety;
  • anatomii dróg oddechowych – aby upewnić się, że trenażer odzwierciedla rzeczywistą anatomię, w procesie projektowania wykorzystano dane MRI i pliki fotogrametryczne;
  • wentylacji przez maskę;
  • użycia różnych typów laryngoskopów oraz urządzeń nadgłośniowych;
  • intubacji przez nos.

 

Szkolenia z uwzględnieniem pacjentów zmagających się z otyłością umożliwiające personelowi medycznemu na praktykę złożonych scenariuszy klinicznych z uwzględnieniem wszelkich powikłań zdrowotnych jak i skutków psychologicznych. Fantom odzwierciedlający fizjologię i anatomię osoby otyłej pozwala profesjonalnie przygotować zespół medyczny do podejmowania szybkich i skutecznych decyzji w scenariuszach dotyczących np. niewydolności oddechowej czy niewydolności krążenia i wielu innych.

Dzięki mobilnemu systemowi Audio Video SIMStation GO symulacje medyczne mogą być przeprowadzane w realnych warunkach, także poza centrum symulacji, na przykład w ambulansie. Scenariusze z udziałem całego zespołu medycznego, pozwalają na doskonalenie komunikacji, koordynacji działań oraz rozwiązywanie problemów. Stwarza to możliwość budowania umiejętności zespołowych, co przekłada się na zwiększenie efektywności pracy zespołowej podczas rzeczywistych interwencji medycznych.

Poprzez zapewnienie personelowi medycznemu możliwości praktykowania na symulatorach ultrasonograficznych, można zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów diagnostycznych podczas badań pacjentów. Dzięki lepszemu przygotowaniu i treningowi opartemu o pracę z wirtualnymi pacjentami posiadającymi różne anatomie jak i patologie, personel może wykonywać procedury medyczne bardziej precyzyjnie i skutecznie, co przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów.

Wnioski:
Ultrarealistyczne rozwiązania w symulacji medycznej odgrywają kluczową rolę w doskonaleniu umiejętności personelu medycznego, poprawie jakości opieki nad pacjentami oraz zwiększeniu bezpieczeństwa procedur medycznych. Pozwalają także generować oszczędności w edukacji medycznej i służbie zdrowia. Inwestycje w rozwój symulatorów medycznych są więc niezwykle ważne dla przyszłości medycyny i zdrowia publicznego.