Chcemy dziś poruszyć ważny temat, który dotyka całe społeczeństwo – mianowicie otyłość w Polsce. To problem, który narasta i wymaga naszej uwagi oraz działania.
W 2021 roku Ministerstwo Zdrowia podało, że 33,7% dorosłych Polaków miało nadwagę, a 24,4% było uznawanych za otyłych. To sugeruje dalszy wzrost problemu w porównaniu z poprzednimi latami, tendencja wzrostu wskaźnika otyłości w Polsce była zgodna z globalnym trendem – wzrost ten był widoczny w wielu krajach na całym świecie.
Proces ten jest zwykle powolny, ale systematyczny. Wzrost otyłości w społeczeństwie może być związany z wieloma czynnikami, takimi jak zmiany w diecie, stylu życia, dostępności żywności wysoko przetworzonej, brakiem aktywności fizycznej.
Otyłość związana jest także z:
- Zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, udary mózgu, choroby układu oddechowego, niektóre rodzaje nowotworów oraz choroby stawów.
- Większą częstotliwością wizyt lekarskich i konsultacji specjalistycznych, zarówno w celu leczenia powiązanych chorób, jak i monitorowania stanu zdrowia.
- Interwencjami medycznymi, w tym operacje bariatryczne, leczenie farmakologiczne lub terapie dietetyczne.
Dlatego tak ważne jest, aby personel medyczny został odpowiednio przygotowany do opieki nad pacjentem otyłym.
W jaki sposób zatem wzmocnić praktyczne przygotowanie studentów?
Jaki element mógłby w tym celu zostać wprowadzony do programu kształcenia metodą symulacji medycznej?
Odpowiedzi na te pytania już wkrótce na naszym blogu.