0
Newsletter

Bądź na bieżąco z rynkiem symulacji medycznej w Polsce i na świecie

Wróć do listy artykułów

5 powodów dlaczego warto szkolić z technik laparoskopowych

18.01.2022
Laparoskopia
laparoskopia symulacja medyczna

Chirurgia laparoskopowa staje się coraz powszechniejszą metodą operowania. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił dynamiczny rozwój tej małoinwazyjnej techniki. Laparoskopia sprzyja zmniejszeniu utraty krwi w trakcie zabiegu oraz bólu w okresie okołooperacyjnym, a także skraca czas pobytu w szpitalu. Niektórzy prognozują, że może ona zastąpić obecnie stosowane techniki operacyjne.

1. Szybszy powrót do zdrowia
Zabiegi laparoskopowe sprzyjają zmniejszeniu utraty krwi w trakcie zabiegu, zmniejszeniu bólu w okresie okołooperacyjnym, co przekłada się na skrócenie pobytu w szpitalu i szybszym powrocie do zdrowia.

2. Mniej bólu
W przypadku laparoskopii, w porównaniu z tradycyjnymi technikami, wykonuje się znacznie mniejsze cięcia. Mniejsza rana operacyjna szybciej się goi i jest mniej dolegliwości bólowych. Jakość życia pacjentów po operacjach laparoskopowych jest dużo wyższa.

3. Oszczędność dla szpitala
Po zabiegu/operacji laparoskopowej pacjenci przeważnie wychodzą po 3 dobie do domu. A w przypadku mniej skomplikowanych zabiegów mogą wyjść nawet tego samego dnia. W przypadku tradycyjnej operacji pobyt w szpitalu trwa średnio 10 dni – 3 razy dłużej! Zabiegi małoinwazyjne przyczyniają się do ograniczenia kosztów procedury i hospitalizacji.

4. Kilka operacji jednocześnie
Technika laparoskopowa umożliwia wykonanie kilku operacji jednocześnie – np. pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego i przepukliny jamy brzucha.

5. Laparoskopia to zabieg przyszłości
Niektórzy prognozują, że zabiegi i operacje laparoskopowe mogą w przyszłości zastąpić większość obecnie stosowanych technik operacyjnych.

Dlaczego szkolenia z technik laparoskopowych są tak ważne?

Chirurgia laparoskopowa staje się nowym standardem leczenia. Jest to metoda bezpieczna, zmniejszająca ryzyko powikłań, dzięki niej pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Operowanie tą metodą wymaga od lekarzy odpowiedniego, czasochłonnego szkolenia. Są to zabiegi bardzo precyzyjne i wcześniej zaplanowane. Szkolenia wykorzystujące symulację medyczną pozwalają chirurgom na praktyczny trening w bezpiecznym i bezstresowym środowisku. Szkolenia na symulatorach laparoskopowych zostały opracowane w oparciu o liczne opinie ekspertów z dziedziny chirurgii, środowisk medycznych oraz szkoleniowców. Baza przypadków zawiera podstawowe, jak i te najbardziej zaawansowane (pełne procedury chirurgiczne).

Na czym szkolić z technik laparoskopowych?

Zaawansowany symulator laparoskopowy LAP Mentor z wbudowaną technologią haptyczną zapewnia realistyczny odbiór bodźców dotykowych – opór tkanek przy zabiegach operacyjnych jest doskonale odwzorowany. Umożliwia to stworzenie symulacji wysokiej wierności uwzględniającej skomplikowane struktury anatomiczne, zróżnicowanie tkanek oraz osi cięć chirurgicznych.
LAP Mentor Express, dzięki przenośnemu, biurkowemu rozmiarowi, pozwala na prowadzenie prezentacji i szkoleń w każdych warunkach. Zawiera 18 różnych modułów oraz blisko 70 scenariuszy symulacyjnych, włączając w to zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, bariatrycznej, ginekologii, urologii, proktologii oraz kardiochirurgii.