0
Newsletter

Bądź na bieżąco z rynkiem symulacji medycznej w Polsce i na świecie

Wróć do listy artykułów

Jak roboty medyczne wpływają na świat chirurgii?

23.10.2020
Robotyka chirurgiczna

Robot da Vinci znacząco przesunął granice możliwości współczesnej medycyny. Zrobotyzowane systemy chirurgiczne w istotny sposób przyczyniły się do spopularyzowania technik małoinwazyjnych, a  system chirurgiczny da Vinci stał się najdoskonalszym dostępnym systemem, który szczególnie dobrze spełnia swoje zadania w urologii, w walce z rakiem prostaty.

Radykalna prostatektomia (chirurgiczne leczenie raka prostaty) wspomagana robotem da Vinci, jak i sama praca z robotem, to kwintesencja partnerstwa człowieka i technologii.

Prostatektomia 10 lat temu versus operacje robotyczne

10 lat temu gwałtownie zaczęła wzrastać liczba prostatektomii wykonywanych z użyciem robota da Vinci, deklasując tym samym metody chirurgii otwartej czy laparoskopowej. Natomiast nie zmieniła się zasada operacyjnego leczenia raka prostaty, polegająca na usunięciu tego narządu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pacjentów z rakiem prostaty system da Vinci może pomóc nie tylko tym mężczyznom, u których nowotwór ograniczył się do tego narządu. Ostatnie publikację ukazują, że pacjenci z minimalnie zaawansowanym nowotworem operowani przy pomocy robota da Vinci i przez wyszkolonego operatora uzyskują lepszy wynik onkologiczny w porównaniu z innymi metodami operacyjnymi.

System chirurgiczny da Vinci oferuje szereg korzyści dla chirurgów, szczególnie jeżeli chodzi o operacje wykonywane w okolicy miednicy. Można powiedzieć, że na zachodzie Europy i w USA wykorzystanie robota da Vinci w operacjach raka prostaty lub odbytnicy stało się już złotym standardem. Robot da Vinci doskonale sprawdza się w trudno dostępnym polu operacyjnym, jak również w zlokalizowanych głęboko ciasnych miejscach. Pamiętajmy, że celem jest skuteczne pozbycie się nowotworu, co wymaga niezwykłej precyzji. Drugim ważnym celem jest jakość życia po zabiegu. Ważne jest zachowanie jak najdłuższej cewki moczowej oraz oszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, odpowiedzialnych za sprawność fizjologiczną mężczyzny, w tym trzymanie moczu, czy sprawność seksualną. To właśnie te elementy są aktualnie kluczowym kryterium stosowania systemu chirurgicznego da Vinci. Ponadto, system da Vinci w znaczący sposób ułatwia chirurgowi założenie szwów w trudno dostępnych anatomicznie miejscach, gdzie, tak jak w przypadku operacji na prostacie, nie ma zbyt wiele przestrzeni na poruszanie narzędziami chirurgicznymi. System robotyczny da Vinci zapewnia chirurgowi zaawansowaną wizualizację 3HD z 10-krotnym powiększeniem, co zapewnia bardziej precyzyjny wgląd w operowane miejsce i idealną widoczność operowanych struktur, co w praktyce przekłada się na mniejsze ryzyko uszkodzenia wiązek naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za zdolność do erekcji oraz zachowania zwieracza zewnętrznego cewki moczowej. System da Vinci daje chirurgom o wiele więcej możliwości niż techniki otwarte, czy laparoskopowe i jest aktualnie najlepszą techniką radykalnej prostatektomii, czyli usunięcia gruczołu krokowego.

Cały artykuł znajduje się na portalu Dlaszpitali.pl TUTAJ

Symulator da Vinci (RobotiX firmy 3D Systems Helathcare) stanowi szansę dla chirurgów wszystkich poziomów zaawansowania na skuteczne szkolenie w zakresie umiejętności związanych z obsługą robotów medycznych. Ćwiczenia w środowisku nieanatomicznym zapewniają komfortowe środowisko do ćwiczeń poza salą operacyjną dla ćwiczeń indywidualnych, jak i zespołowych. 3D Systems współpracuje z Intuitive Surgical® w celu opracowania modułów szkoleniowych zapewniających rozwój umiejętności robotycznych, zadań proceduralnych i kompletnych procedur robotycznych. Realistyczne moduły VR zostały zaprojektowane z myślą o korzystnej ekonomicznie integracji z curriculami chirurgii w wielu dyscyplinach i technologiach. Cały opis symulatora znajduje się TUTAJ