Anatomiczny model układu nerwowego

Produkty
  • Domyślne sortowanie
  • Sortuj A do Z
  • Sortuj wg Popularności
  • Sortuj wg Ceny: od najniższej
  • Sortuj wg Ceny: od najwyższej
  • Sortuj wg Daty: od najnowszych

Model układu nerwowego

Model układu nerwowego

Układ nerwowy należy do jednego z najbardziej skomplikowanych w budowie i funkcji systemów. Układ nerwowy rozwija się już w 3 tygodniu życia płodowego i jest swego rodzaju centrum zarządzania organizmem. Zbudowany jest z tkanki nerwowej, a ta składa się z neuronów oraz gleju.
Dzielimy go na 2 części: układ nerwowy ośrodkowy (mózg i rdzeń kręgowy) oraz układ nerwowy obwodowy (nerwy czaszkowe i nerwy rdzeniowe).

Funkcje układu nerwowego

Układ somatyczny odpowiada za kontrolę ruchu i wykonywanie zaplanowanych czynności. Steruje pracą mięśni szkieletowych oraz umożliwia kontakt organizmu ze środowiskiem zewnętrznym.

Układ autonomiczny (wegetatywny) kieruje reakcjami poza naszą świadomą kontrolą i utrzymuje organizm w homeostazie. Kieruje m.in. pracą narządów wewnętrznych oraz procesami przemiany materii.

Układ współczulny i przywspółczulny działają na siebie przeciwstawnie. Kiedy układ współczulny przyśpiesza oddech, bicie serca i podnosi ciśnienie krwi, to przywspółczulny zwalnia oddech i pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Jeden jest aktywny w ciągu dnia (współczulny), drugi w nocy (przywspółczulny).

Najważniejszą funkcją układu nerwowego jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Współpracuje on również z układem hormonalnym, ponieważ przysadka i podwzgórze (należące do układu nerwowego) wydzielają hormony, które z kolei kontrolują inne układy. Układ nerwowy odpowiada również za kontrolowanie popędów, uczucia głodu i sytości.

Modele anatomiczne układu nerwowego

W naszej ofercie sklepu internetowego posiadamy m.in.

  • Model układu nerwowego człowieka, ½ rzeczywistych rozmiarów
  • Pomniejszony model ludzkiego układu nerwowego

Pomniejszony model ludzkiego układu nerwowego to doskonałe narzędzie edukacyjne do nauki budowy oraz działania układu nerwowego, idealnie na wszystkich kierunkach medycznych jak i w policealnych szkołach medycznych. Może stanowić również wyposażenie gabinetów neurologicznych w celu wyjaśnienia pacjentom procesu leczenia. Pokazuje on schematyczny przebieg centralnego i obwodowego układu nerwowego. Dodatkowo zapewnia dostęp do aplikacji zawierającej kursy anatomiczne.